BURÇLAR VE ÖZELLİKLERİ

BURÇLAR VE ÖZELLİKLERİ
Burçların özellikleri günlük fal yükselen burcunuz ünlüler olumlu olumsuz yönleriniz uğurlu renkleriniz sayılarınız merak ettiğiniz herşey astroloji bölümü altında sayfalarımızda bulabilirsiniz.

“Burcun nedir?” diye sorulduğunda şayet 21 Nisan ile 21 Mayıs günleri arasında doğduysanız, düşünmeden “Boğa” diye cevap veriyorsunuz. Peki bunun neden böyle olduğunu biliyor musunuz?
Astroloji ve burç sözcükleri duyulduğu anda hemen herkesin kafasında bir fikir uyanıyor. Artık bu kelimeleri tanımayan yok gibi. Fakat, yine de tam olarak ne anlama geldiğinin bilindiği söylenemez.

Doğum tarihini bilen herkesin kendi burcunu bildiğinden eminim. Hatta burçlarla hiç ilgisi olmayanlar bile kendi burcu sorulduğunda hemen söyleyiveriyor.

Astroloji ve burç kavramlarının böylesine yaygınlaşmış olması tabii ki, çok hoş bir durum. Ancak, yine de bunların tam olarak ne olduğu hakkında fikri olanların sayısı çok az. Bu nedenle şimdi burç ve astroloji kavramlarını biraz açalım.

“Burcun nedir?” diye sorulduğunda şayet 21 Nisan ile 21 Mayıs günleri arasında doğduysanız düşünmeden “Boğa” diye cevap veriyorsunuz. Peki bunun neden böyle olduğunu biliyor musunuz?

21 Nisan ile 21 Mayıs tarihleri arasında zaman dilimi Boğa burcuna ait olduğu için mi?

Aslında böyle bir ifade kullanmak da yanlış olmaz. Fakat, bu açıklama yeterli değil. Daha doğrusu fazla anlaşılır değil. Daha açık bir tanım yapmak gerekirse, Güneş’ten bahsetmemiz gerekiyor.

Biliyorsunuz gökyüzü cisimlerinin arasında dünyayı ısıtan ve aydınlatan Güneş aynı zamanda yeryüzündeki hayatın da kaynağı. Canlılığın sebebi. Yani Güneş olmazsa, olmaz. O derece önemli.

Dünyaya gözlerinizi açtığınız, hatta daha gözlerinizi açmadan ilk soluğu ciğerlerinize doldurduğunuz anda Güneş, hangi takım yıldızda bulunuyorsa, burcunuz da o oluyor.

Gökyüzünde bilinen (Hem de kadim zamanlardan beri) pek çok takım yıldızdan sadece 12 tanesi “Zodyak” dediğimiz burçlar kuşağını oluşturuyor.

Güneş, Koç Burcu’yla başlayıp Balık Burcu’yla tamamlanan Zodyak kuşağındaki bir turunu yaklaşık 365 günde tamamlıyor. Bu nedenle 12 burçtan oluşan hayali bir çember çizecek olursanız, her bir burcu 30 derecelik dilimlere bölebilirsiniz. Ve Güneş’in bir burçtan geçişi o takım yıldızın ilk derecesine girmesiyle başlayıp 30 dereceyi bitirinceye kadar sürdürürsünüz. Böylece bir burcun hüküm sürdüğü zaman dilimi de anlaşılmış olur.

Burcunuzun Boğa olduğunu söylediğiniz zaman 21 Nisan ile 21 Mayıs günleri arasında Güneş, Boğa burcunda dolaşıyor demektir. Ve de bu tarihler arasında doğduysanız, burcunuz Boğa’dır.

Güneş, bütün parlaklığı ile bulunduğu burcun özelliklerini de parlatır, açığa çıkartır ve yansıtır. Tabii 21 Mayıs’ta doğduysanız, doğum saatinize göre burcunuzun İkizler olma ihtimali de var. Zira Güneş o gün akşama doğru olan saatlerde İkizler burcuna geçmiş olabilir ve siz kendinizi Boğa zannettiğiniz halde İkizler olabilirsiniz.

Güneş’in böyle bir geçişi sırasında doğmuş olanlar burçlarının ne olduğunu kesin olarak öğrenmek isterlerse, doğum saatinizle birlikte bir astrologa danışmanız gerekir.

BURÇLARIN NİTELİKLERİ

Burçlar ayrıca “nitelikler” denilen gruplara ayrılır. Bu gruplar “öncü”, “sabit” ve “değişken” olarak adlandırılır. Her grupta dört burç vardır. Öncü burçlar Koç, Yengeç, Terazi ve Oğlak’tır. Sabit burçlar Boğa, Aslan, Akrep ve Kova’dır. Değişken burçlar da İkizler, Başak, Yay ve Balık’tır. Yükselen burcunuzu da öğrenmeli ve özelliklerini okumalısınız. Bunun için üsteki bölümü kullanabilirsiniz.

Öncü Burçlar: Bu burçların görevi mevsimleri başlatmaktır. Bu yüzden de hareketlidirler. Koç (bahar), Yengeç (yaz), Terazi (sonbahar), Oğlak (kış). Bu grup hareketi başlatma özelliğine sahiptir.

Sabit Burçlar: Bu gruptaki burçlar öncü grubun başlattığı olayı gerçekleştirir ve devam ettirirler. Mevsimlerin ikinci ayıdır ve mevsimlerin devamlılığını sağlarlar. Boğa (ilkbahar), Aslan (yaz), Akrep (sonbahar), Kova (kış). İnanılmaz kararlılığa sahiptirler.

Değişken Burçlar: Bu gruptaki burçlar her mevsimin sonuncu aylarıdır. Yeni mevsime hazırlık ve değişim zamanıdır. İkizler (ilkbahar sonu), Başak (yaz sonu), Yay (sonbahar sonu), Balık (kış sonu). Geçiş dönemindeki burçlar her duruma kolay uyum sağlarlar.

Mevsimleri başlatan öncü burçlar, bulundukları toplumda lider konumundadırlar. Biraz despot ve küstah olabilmelerine rağmen aynı zamanda yaratıcı, girişimci ve bağımsız ruhludurlar. Hırslı, kararlı, yorulmak bilmeyen ve kendi kendilerini motive edebilen kişilerdir. Bu gruptaki her burç bu genel özellikleri farklı şekillerde yansıtırlar.

Burcunuz hakkında bilgiler için astroloji kategorisi altında merak ettiğiniz burçlar hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Etiketler: